Daniel Swarovski

Daniel Swarovski

Daniel Swarovski – zakladatel společnosti SWAROVSKI

Kdo by někdy někdo neslyšel o špercích Swarovski?
Nás jako Čechy bude asi nejvíce zajímat to, že Swarovski, zakladatel společnosti D. Swarovski & Co, pocházel z Jiřetína pod Bukovkou, vesnička vzdálená asi 10km od Jablonce nad Nisou. Od malička měl zájem o pěkné předměty a byl velice zručný, nejspíš proto se vyučil uměleckým písařem ve firmě Gebrüder Feix. Zde ukázal, že je velmi nadějný a zručný mechanik a zejména vynálezce. Proto Daniela Swarovského v roce 1880 firma poslala na zkušenou do Paříže. Poté navštívil Vídeň. Zde získává na technické výstavě znalosti, díky kterým se mu podaří vyvinout elektricky poháněný stroj na broušení šatonů, který si po návratu domů a praktickém odzkoušení nechává roku 1892 patentovat.
V říjnu 1895 se Daniel Swarovski se svým strojem, společníky a deseti dělníky přestěhoval do tyrolského městečka Wattens. Zde si firma A. Kostmann & Co. pronajala na pět let starou továrnu na výrobu látek, která je napájena vlastní vodní elektrárnou. Strojově broušené šatony šly velmi dobře na odbyt v USA, Anglii, Německu a všude tam, kde byl zájem o značku Swarovski. Brzy výroba byla posílena o další čtyři stroje. Zároveň Daniel Swarovski intenzivně pracoval na dalších technických zlepšeních svého stroje, takže neustále vzrůstala výroba, kvalita ale i šíře nabídky.
V roce 1900 Swarovski pronajatou továrnu koupil. Společnost Swarovski byla závislá na dovážení skleněného materiálu z Jablonecka. Problémem byla závislost na dodavatelích. Daniel Swarovski vyřešil tento problém pořízením vlastní sklárny. Tímto krokem se stal Swarovski soběstačným. Na výrobě šperků a bižuterie se začali podílet i synové – Wilhelm, Friedrich a Alfred Swarovski.
Zdá se, že stříbrné šperky společnosti Swarovski jsou na vzestupu, jenže přichází první světová válka. V tomto případě musí Daniel Swarovski ustoupit s výrobou šperků a bižuterii a pracovat pro armádu. Mezi světovými válkami se Daniel Swarovski stáhl z aktivního vedení firmy, nicméně i nadále se věnoval racionalizaci firmy. Jím založený podnik velmi úspěšně prosperuje nadále ve Wattens a v současnosti je největším výrobcem bižuterních kamenů na světě. Dnešní podnik je znám pod obchodním názvem Swarovski A.G. V roce 1977 představila firma Swarovski poprvé vlastní kolekci módních šperků. Dnes prezentuje Swarovski Jewelry módní novinky dvakrát do roka.