Ověření pravosti a označení Swarovski®

Swarovski® – označování šperků s krystaly Swarovski®

Materiál:

Swarovski je pojem, který je ve šperkařství velmi často používán. Přesto zůstává pro většinu lidí ne přesně vysvětleným pojmem. Na konci 19. století si Daniel Swarovski, původem Čech, nechal patentovat unikátní systém broušení horského křišťálu, který se používá při opracování dodnes.

Dříve se pro Swarovski šperky používal horský křišťál – tedy minerál přírodního původu. To však pouze do doby, kdy se začal křišťál vyrábět ze skla – tedy synteticky. Křišťál byl v podstatě nahrazen krystalem. Dokonalý poměr stran, brus, odraz světla – to jsou základní charakteristiky kamenů, které nesou název Swarovski.

Swarovski se stal pojmem v mnoha zemích po celém světě a stále si udržuje své příznivce díky vysoké kvalitě zpracování krystalů.

“Šperky Swarovski

je termín, který označuje luxus, dokonalý třpyt a nádherný brus krystalů, které se již více než jedno století vyrábí tradiční patentovanou metodou.
V dnešní době je ve šperkařství používáno mnoho termínů, které termín Swarovski používají.
Bohužel je tento termín velmi často  mylně nebo zavádějícím způsobem vykládán nebo přímo  záměrně zneužíván.
Proto bychom v krátkosti rádi uvedli, jak seznam termínů  a označení, se kterými se  můžete setkat v souvilosti se šperky označovanými termínem Swarovski®:

 

Označení swarovski šperků - labuť.1. Swarovski

Šperk, který kompletně celý pochází přímo z dílny společnosti Swarovski musí být označen symbolem bílo-šedé labutě. Tyto šperky se prodávají pouze v autorizovaných prodejnách a prostřednictvím oficiálních stránek společnosti Swarovski.
Tyto šperky  a označení šperků se mimo oficiální prodejny nesmí objevit.

 

Swarovski Elements2. Swarovski Elements

Takto označené šperky mají krystaly z dílny Swarovski. Ostatní části šperků pocházejí od jiných návrhářů – výrobců.
V praxi je to tak, že různí výrobci šperků nakoupí krystaly od společnosti Swarovski a těmi pak osazují šperky, které vyrábějí. Takto označené šperky společnost Swarovski nijak neschvaluje.
S tímto označením se můžeme nadále setkávat. Pravost šperků označených tímto logem však  nelze ověřit online.

Od roku 2015 se pro nové kolekce šperků s krystaly Swarovski® nepoužívá označení Swarovski Elements.
Výrobci šperků s krystaly Swarovski ® měli čas do konce roku 2015 přestat toto označení používat a nechat si schválit své kolekce šperků pomocí nového systému, který  umožňuje ověření pravosti.

Swarovski pečeť
3. Pečeť Crystals from Swarovski

V současnosti se můžeme začít setkávat s označováním šperků pečetí “Crystals from Swarovski” neboli “Šperky s krystaly Swarovski®” .
Tato pečeť a užití autorizační značky zajišťuje sofistikovaným způsobem  původ krystalů Swarovski®.
Šperky označené pečetí crystals from Swarovski mají holografické označení a zároveň unikátní kód,  který vydává společnost Swarovski výrobci šperků s krystaly Swarovski®.
Šperky zdobené krystaly Swarovski® opatřené pečetí crystals from Swarovski jsou zaneseny v evidenci společnosti Swarovski.

Ověření pravosti

Každý klient, který si koupí šperk označený pečetí Crystals from Swarovski® může ověřit pravost krystalů Swarovski  pomocí zadání unikátního kódu, kterým bude každý šperk spolu s pečetí opatřen. Toto ověření může provést na stránkách společnosti Swarovski.
To je zcela zásadní rozdíl oproti všem předešlým označováním šperků s krystaly Swarovski®. Označování pečetí Swarovski vysoce zvyšuje možnost ověření pravosti šperků a eliminuje zneužívání termínu Swarovski.

Používání pečeti Crystals from Swarovski

Každý obchodník prodávající šperky s krystaly Swarovski® označené touto pečetí musí mít uzavřenou  smlouvu, která přesně upravuje podmínky používání pojmu Swarovski a pečeti crystals from Swarovski.
Právo k užívání pečeti Crystals from Swarovski® a používání autorizační značky(copyright) získává obchodník na základě této smlouvy a přímé kontroly. Tuto pečeť smí obchodník používat pouze podle přesně stanovených podmínek. Použití pečeti podléhá přísné kontrole ze strany společnosti Swarovski.

Swarovski Elements nebo pečeť Crystals from Swarovski?

Smlouva a pečeť společnosti Swarovski® zajišťuje pravost krystalů Swarovski® a zároveň umožňuje přímou kontrolu nad šperky zdobenými krystaly Swarovski®.
Každý výrobce, jehož šperky budou obsahovat krystaly Swarovski® si nově vyrobené šperky musí nechat schválit a přidělit jim autentizační kód.
Toto označení není již pouhým zneužitelným logem jakým bylo Made with Swarovski elements. Jedná se o sofistikovaný systém hologramového označování krystalů s možností ověření pravosti podle unikátního kódu.

Dnes již nepoužívané symboly a označení

4. Swarovski Components

Tento termín se používal dříve pro označování šperků vyrobených jinými producenty, kteří používali Swarovski krystaly. Výrobce pouze koupil krystaly Swarovski a použil je k výrobě šperků.

Crystallized5. Crystallized

Označovalo šperky, které byly vyrobeny jinými výrobci s použitím krystalů Swarovski. Design těchto šperků byl zapsán ve společnosti Swarovski.
Toto označení se dnes již také nepoužívá.

Na co si dát pozor:

Především na záměnu označení nebo manipulaci s označením šperků s krystaly Swarovski®. Věnujte proto, prosím, zvýšenou pozornost tomu, jaké termíny používájí obchodníci při prodeji svých šperků zdobených krystaly Swarovski®.
Např. použití loga bílé(šedé) labutě k označování šperků zdobených krystaly Swarovski® je nezákonné.
Zřejmě jsou  tak označovány šperky, které ve skutečnosti  nejsou z dílny Swarovski nebo jsou šperky zdobené krystaly Swarovski® vydávány za pravé šperky Swarovski.